Corruption in Georgia: Results of a public opinion survey
Tbilisi. By the order of Transparency International Georgia, Caucasus Research Resource Center (CRRC) conducted a public opinion survey during the period from February 27 to March 18, 2020.
“Within the framework of the survey 1763 people have been inquired across the country. The average discrepancy of the survey is 2.2%. Minor corruption is still rare in Georgia, however, more complex forms of corruption and investigation of corruption cases involving high-ranking officials remain a challenge”, - is stated on the website of the organization.