I interim report on the monitoring of the 2020 parliamentary elections
Tbilisi. The International Society for Fair Elections and Democracy has been monitoring the pre-election period of the October 31, 2020 elections of the Parliament of Georgia since June 1.
“The monitoring is carried out with the support of the United States Agency for International Development (USAID) and the European Union. The first interim report on the monitoring of the pre-election period mainly covers the period from June 1 through July 4, 2020, as well as developments that have been initiated before June 1 and continued also during the monitoring period”, - is stated on the website of the organization.