Challenges posed by COVID19 and civil society organizations
Imereti. Local Democracy Agency Georgia held consultations in the Chiatura municipalities with civil servants responsible for CSO relations as well other public servants. The consultations were conducted as part of the project "Civil Society Development Initiative".
The meeting focused on the challenges posed by COVID19 and identified topics in which civil society organizations continue to work actively.
The Project ”Georgian Civil Society Sustainability Initiative” was developed and is implemented by the consortium led by the Konrad ¬Adenauer¬ Stiftung in cooperation with four Georgian Civil Society Organizations: Civil Society Institute (CSI), Center for Training and Consultancy (CTC), Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG) and Education Development and Employment Center (EDEC).The project is funded by the European Union and co-funded by the Konrad Adenauer Stiftung.