Within the framework of a social campaign “This Country Is Yours”, the Civil Society Institute has started public meetings with young people in regions of Georgia...
At meetings, attended by popular people, youngsters are informed about civil society, civic values and activities of civil society organizations; participants of meetings are going to receive an almanac, which is prepared within the framework of the campaign and brings together thoughts of the best sons of Georgia in regard to freedom, justice and democracy, as well as physical maps of the world, Europe, region and Georgia, including important information printed on them, promotional products of the campaign.
There will also be conducted an award ceremony for winners of a youth competition of the “This Country Is Yours” campaign at public meetings. This competition was carried out all over the country and about 150 teams of senior schoolchildren participated in it. Winners – schoolchildren and their curator teachers - who were identified by a jury, consisting of teachers and representatives of civil society organizations, are going to be given notebooks as a gift.
The first public meeting and the first award ceremony of winners were held today, in Gori. Until August 15, the team of the Civil Society Institute will conduct 15 more such meetings in Shida Kartli, Kakheti, Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli, Mtskheta-Mtianeti, Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti, Imereti, Adjara, Guria and Samegrelo.
The purpose of the “This Country Is Yours” social campaign is to facilitate enhancement of civil society in Georgia and increase awareness of civil society organizations; to convey values and functions of civil society organizations, as well as the essence of their activities to population properly and demonstrate the importance of civic activism. The campaign is carried out within the framework of the “Civil Society Sustainability Initiative” project.
The “Civil Society Sustainability Initiative” project is implemented by the Konrad Adenauer Foundation (KAS) in collaboration with the Civil Society Institute (CSI), the Center for Training Consultancy (CTC), the Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG) and the Education Development and Employment Center (EDEC). The project is funded by the European Union and the Konrad Adenauer Foundation.