II interim report on monitoring of the 2020 parliamentary elections
Tbilisi. International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presented the second interim report on monitoring of the pre-election period of the October 31, 2020 elections of the Parliament of Georgia to public today.
The second interim report focuses on the period from July 5 to August 3, 2020. It also covers individual cases that were initiated before July 5 and continued during the monitoring period or became known within the monitoring period.
ISFED has been monitoring the pre-election period of the October 31, 2020 elections of the Parliament of Georgia since June 1. The monitoring is carried out with the support of the United States Agency for International Development (USAID) and the European Union.