Statement of the Public Defender in regard to the 12th anniversary of the August war
Tbilisi. The Public Defender of Georgia has released a statement in regard to the 12th anniversary of the August war.
“On the 12th anniversary of the August 2008 war, Georgian, as well as both Ossetian and Abkhazian population, living in the conflict zone, still severely suffer from devastating consequences of the war. Facts of unlawful deprivation of the right to life are especially alarming. Following cases of violation of the right to life of Davit Basharuli in 2014, Giga Otkhozoria in 2016, Archil Tatunashvili in 2018 and Irakli Kvaratskhelia, a citizen of Georgia, at the Russian military base in the village of Nabakevi of Gali district of occupied Abkhazia in 2019 serve as evidences. It has to be emphasized that those directly involved in all killings are representatives of occupational regimes.
Freedom of movement turns to be the most serious problem. Facts of decease of people at the occupied territories due to improper healthcare assistance entailed by arbitrary closure of a so-called checkpoint have clearly demonstrated a deplorable human rights related situation and a humanitarian crisis, existing on the territory of the occupied Akhalgori district.
Over the years, one of the most problematic issues on the occupied territories remains to be facts of detention of citizens and unlawful deprivation of liberty at the occupation line, beating of detainees, ill-treatment and torture at temporary isolators or prisons.
12 years have passed since the 2008 war. In spite of this, the occupation regime still continues unlawful borderization”, - is noted in the statement.