Tbilisi. The Georgian Young Lawyers’ Association responds to presentation of the third phase of an anti-crisis plan, launched by the Government on August 6, 2020 against the impact of CODVID-19, and considers that focusing attention on Bidzina Ivanishvili while conducting presentation serves pre-election campaign goals.
“In communication with public, draw a clear line between support of the state and party initiatives. It should be apparent that development of social programs is a responsibility of the state and not a good will of the ruling party; It must convince public that steps taken by it in the pre-election period are part of a long-term anti-crisis plan and not manipulations aimed at winning hearts of voters. Unfortunately, in this circumstance, the Government failed to pass this test, mainly due to its constant emphasis on the role of Bidzina Ivanishvili. An example of this is information published on the official Facebook page of Prime Minister, according to which such a large-scale social assistance was made available at the “StopCov Foundation”, including through the support of Bidzina Ivanishvili. Before that, he had stated it personally too. In fact, Minister of Finance had the same position when he said that this large-scale campaign was financially supported by the main donor of the foundation (Chairman of the ruling party was meant)”, - is stated in the information released by GYLA.