Tbilisi. The “Salam” platform successfully continues to document endangered Ibero-Caucasian languages that are common in Georgia.
“We would like to inform you that the #Salam platform, with the financial support of the Endangered Language Fund operating in the USA, creates an audio/video archive of languages. This year, with the support of the Fund, we started establishment of an archive of critically endangered Tsovatushetian and Udi languages. Data, collected within the framework of the project, will be provided to all interested parties in the form of supporting material.
As part of the linguistic expedition, scientists are currently visiting the village of Zemo Alvani, populated by Tushetians of the Tsovati community, where active recording of Tsovatushetian texts is performed. Today they were at the pasture of Tsovatushetians in #Tbatana, 2000-2300 meters above sea level. We hereby share photos from our expedition”, - is stated on the website of the organization in a social network.