Tbilisi. Human Rights Education and Monitoring Center (EMC) responds to an unfortunate incident that occurred at a mine in Shukruti, Chiatura, and resulted in death of a 46-year-old miner. EMC calls on the state to ensure safe work.
“The accident took place on August 24 of the current yearat a VakeTkeOtkhi (plain forest four) mine. According to reports, a tractor ran over the miner during the working process. Working conditions of people employed atChiatura mines remain tough for years. Along with low remuneration, labor rights of those employed are systematically violated. Employees risk their life and health on a daily basis due to non-compliance with labor safety rules”.