Tbilisi. International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presented the third interim report of a pre-election monitoring of the 2020 elections of the Parliament of Georgia.
“The report mainly contains a review of the period from August 4 through September 5, 2020, as well as developments that have been initiated before August 4. According to the appraisal of the organization, signs of alleged bribing ofvoters and use of administrative resources during the reporting period remain a major challenge for the electoral environment”, - is stated on the website of the organization.