Tbilisi. On September 9, 2020, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, presented Special Report on the Results of the Monitoring Carried out in Preschool Educational Institutions.
“The monitoring made it clear that the situation had improved after the monitoring conducted by the Public Defender's Office in 2014, mainly in terms of healthy and balanced food, as well as special nutritional needs. However, despite the efforts of the state and municipalities, a number of issues remain in kindergartens unresolved, which require more efforts from the relevant structures”, is noted in the statement.