Tbilisi. On August 17, Human Rights Education and Monitoring Center (EMC) and the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) submitted a coalition alternative report on the implementation of the International Covenant on Civil and Political Rights to the UN Human Rights Committee.
The alternative report has been prepared within the framework of the fifth cycle of review of the implementation of the International Covenant on Civil and Political Rights by Georgia. The report evaluates the main developments that took place during the last 6 years in relation to all civil and political rights stipulated by the Covenant, it also appraises the state of implementation of recommendations made by the Committee within the framework of the previous, fourth cycle.