Tbilisi. Human Rights Center in the frame of the project “Monitoring 2020 Parliamentary Elections in Georgia” publishes an article: Donations from Business MP Candidates - Investing in Future Tenders.
"There is a significant trend evident in 2020 elections. Most of the majoritarian candidates nominated by the parties are big businessmen or the donors of the parties.
According to a survey published by Transparency International Georgia on September 11, 2020, more than half of the majoritarian candidates nominated by Georgian Dream 19 out of 30 are engaged in entrepreneurial activities. These candidates, in turn, are in some way connected with 186 companies.
Major donors are also the family members and partners of the majoritarian candidates. Fourteen out of 30 majoritarian candidates were personally donating to Georgian Dream", is note din the article.