თბილისი. ადამიანის უფლებათა ცენტრი პროექტის - „2020 წლის საპარლამენტო მონიტორინგი საქართველოში“ ფარგლებში აქვეყნებს სტატიას: ბიზნესმენი დეპუტატობის კანდიდატების შემოწირულობები - ინვესტიცია მომავალი ტენდერებისთვის.
„2020 წლის არჩევნებში მნიშვნელოვანი ტენდენცია გამოიკვეთა. პარტიების მიერ დასახელებული მაჟორიტარი კანდიდატებიდან უმრავლესობა მსხვილი ბიზნესმენი ან პარტიის შემომწირველია.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ მიერ 2020 წლის 11 სექტემბერს გამოქვეყნებული კვლევის თანახმად, „ქართული ოცნების“ მიერ დასახელებული მაჟორიტარი კანდიდატების ნახევარზე მეტი - 30-დან 19 კანდიდატი, ჩართულია სამეწარმეო საქმიანობაში. ეს კანდიდატები კი, თავის მხრივ, დაკავშირებულნი არიან 186 კომპანიასთან.
მსხვილი შემომწირველები არიან მაჟორიტარი კანდიდატების ოჯახის წევრები და პარტნიორებიც. მაჟორიტარობის 30 კანდიდატიდან 14 პირადად იყო „ქართული ოცნების“ შემომწირველი“, ნათქვამია სტატიაში.