Tbilisi. Public Defender and Councils of National Minorities and Religions of Public Defender release the statement.
“We urge all citizens of Georgia - all those who value peace and security in Georgia and in the region - to refrain as much as possible from using hate speech on ethno-religious or other grounds, including via social networks.
We call on the media to be careful with disseminating the kind of information that may fuel or even slightly escalate tension between ethnic groups.
We call on the state agencies to actively cooperate with representatives of relevant ethnic groups, community and religious leaders and organizations in order to maintain and strengthen tolerant environment in our country and in the region”.