Tbilisi. The Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) publishes a document, which represents a comparative legal analysis of experiences of legislative bodies of 12 EU member states and that of the Parliament of Georgia.
“A group of researchers revealed more than 60 shortcomings identified in both norms and their implementation processes, and provided the same number of specific recommendations for resolving them. Within the framework of the study, there have been examined interpellation, questions of members of the Parliament, government hour, reports of the Prime Minister and ministers, trust group, trust-distrust mechanism, impeachment, committee control, thematic investigation, temporary and temporary investigative commissions, working group, as well as functions of state security, intelligence and special state protection services and norms governing appointment of their superiors to their positions”, - is stated on the website of the organization.