Voting Process and closing of polling stations
Tbilisi. The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) was monitoring the October 31, 2020 Parliamentary Elections in all electoral districts around Georgia.
“According to information obtained through the PVT methodology, ISFED concludes that the voting process took place mostly in compliance with the rules prescribed by the law in the majority of polling stations across Georgia. However, the secrecy of vote, inking, casting of lots, COVID-19 regulations and other procedural violations remained problematic. Facts pf physical violence and attacks against media representatives at some polling stations and in the vicinity was extremely problematic”, is noted in the statement.