Results of parallel vote tabulation
Tbilisi. The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) monitored the October 31, 2020 Parliamentary Elections in all electoral districts around Georgia.
“According to information obtained through the PVT methodology, ISFED concludes that in the vote tabulation process there was a tendency of mismatches in the summary protocols, when the number of ballot papers cast exceeded the number of signatures in voters lists, which represents a violation. Additionally, at certain polling stations the mismatch was significantly higher than individual cases. Such violations were reported at 8% of polling stations. A tendency of this scale has not been documented in the past years, and hence, this requires particular attention. Although such tendency could have had certain influence on the results of electoral subjects, the PVT analysis shows that its maximum impact on election results would be less than 4.1%. This tendency endangers trust towards the electoral process, and requires immediate reaction from the electoral administration”, is noted in the statement.