Monitoring of state grants issued in 2018
Tbilisi. The Network of Centers for Civic Engagement, within the framework of the “Civil Society Sustainability Initiative” project and with the support of the CSI, has prepared a Monitoring of state grants issued in 2018.
“The present study appraises effectiveness of a state grant funding process, its stages and general principles. On the one hand, the focus is on certain rules of legislation, as to what form, stages and criteria are used by public institutions to administer grant competitions through budgetary funds, while on the other hand, there is carried out a survey of practical experiences of bidder and grant recipient organizations, thus allowing to use jointly obtained information in order to elaborate recommendations about how the mentioned process can be improved”.
The “Civil Society Sustainability Initiative” project is implemented by the Konrad Adenauer Foundation (KAS) in collaboration with the Civil Society Institute (CSI), the Center for Training and Consultancy (CTC), the Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG) and the Education Development and Employment Center (EDEC). The project is funded by the European Union (EU), while the Konrad Adenauer Foundation (KAS) is the co-financer.