Tbilisi. Institute for Development of Freedom of Information publishes an article: Covid-19 and Constitutional Review: Assessment of the Effectiveness of the constitutional of Georgia.
“15 complaintson the restrictions related to the pandemic have already been filed during last 8 month. The Constitutional Court of Georgia has not issued any judgments on these lawsuits. Over the last 6 months, the Court has shown minimal and purely symbolic activity in regard to the cases related to the pandemic”, is noted in the statement.