Tbilisi. The Norwegian Helsinki Committee and Human Rights Center are closely following the developments after the October 31, 2020 Parliamentary Elections in Georgia, in which the population of Georgia elected its supreme legislative body through universal and direct vote for the tenth time since gaining independence. The October 31 Parliamentary Elections had a particular historic significance – through constitutional amendments in 2020, the electoral system was substantially changed, increasing proportionate parliamentary representation. This was a major democratic development and an achievement of all parts of society.
“On Election Day there was a mass mobilization of supporters and so-called “coordinators” of the ruling party around the polling stations. The actions of some of these groups were hindering free expression of the will of voters. It should be noted that Human Rights Center did not detect many violations during the voting process. However, there were significant inaccuracies revealed in the final protocols which summed up the results of the voting from Precinct Election Commissions throughout the whole country, including imbalances between the number of voters who came to the Elections and the number of the ballots cast”.