Tbilisi. New UNICEF-ITU report says 15 per cent of Georgia’s school-age children have no internet access at home.
“Around 661,500 children are still affected by COVID-19 school closures in Georgia, forcing students to rely on virtual learning. For those with no internet access, education can be out of reach. Even before the pandemic, a growing cohort of young people needed to learn foundational, transferable, digital, job-specific and entrepreneurial skills to compete in the 21st century economy.
The digital divide is perpetuating inequalities that already divide countries and communities, the report notes. Children and young people from the poorest households, rural and lower income states are falling even further behind their peers and are left with very little opportunity to ever catch up”, is noted in the statement.