Adjara. One of the largest cities of Georgia – Batumi - has pledged to join 3000 cities and local communities in over 40 countries in the Child Friendly City Initiative (CFCI), supported by UNICEF.
“The Child Friendly Cities Initiative (CFCI) is a UNICEF-led initiative that supports municipal governments in realizing the rights of children at the local level, using the UN Convention on the Rights of the Child as its foundation. It is also a network which brings together government and other partners, such as civil society organizations, the private sector, academia, media and, importantly, children themselves who wish to make their cities and communities more child-friendly”.