Tbilisi. IDFI calls on the Prime Minister to increase the subsidy for those repressed in the 2021 budget.
According to news released by the Institute for Development of Freedom of Information, in the near future, the Parliament of Georgia of the tenth convocation is going to vote for the draft law on the state budget of Georgia for 2021, submitted by the Government. The state budget still does not envisage increase of a GEL7 household allowance for those recognized as victims of political repression (hereinafter: those repressed). The organization once again calls on Giorgi Gakharia, the Prime Minister of Georgia, to make sure the Government of Georgia increases the household allowance for those repressed from GEL7 to GEL44 in the 2021 state budget.
“This decision will a little bit, but still alleviate difficult economic situation of family members of those repressed that are in the age risk group, especially on the background of the pandemic, which is still in constant dynamics”, - is noted in the statement of the organization.