Tbilisi. The Institute for Development of Freedom of Information and the Georgian Young Lawyers’ Association released a joint statement regarding the implementation of OECD-SIGMA recommendations.
“A joint project of the Organization for Economic Co-operation and Development and the European Union on Support for Improvement in Governance and Management (SIGMA) in Georgia, within the framework of the Public Administration Reform (PAR), evaluated a policy planning and coordination direction. Out of 21 short-term recommendations, presented in the 2018 baseline assessment of SIGMA, by 2020, seven have been fully implemented, 10 – incompletely, while four have not been fulfilled yet”, - is noted in the statement.