Tbilisi. The Public Defender’s Office has launched an inquiry into a video showing an alleged offence. In particular, the video showing the engagement of a minor girl was spread via social networks on February 8, 2021.
“Unfortunately, early and child marriages, as well as vicious engagement practices, are still common in Georgia. The cases examined by the Public Defender of Georgia show that the marriages are mostly forced and the result of illegal deprivation of liberty or an agreement between parents. The steps taken by the State, including in terms of prevention, fail to adequately respond to the challenges facing the country in this direction”.