Tbilisi. The Educational Certification Program in Fighting Corruption was started in June, 2019 and is implemented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) for the third year in a row.
„The Program is implemented in cooperation with Ilia State University. The first phase of the Program consisted of eight professional modules. The participants who were passed the modules successfully received certificates. Up to 500 applicants expressed their willingness to participate in the Program out of which 32 participants were selected for the Program.
Out of the initial 32 participants (which were selected among almost 500 candidates), 19 participants received the final certificates. It is noteworthy that the final certificates are awarded to the candidates who have passed at least six modules. Out of 19 participants, 5 participants received certificates for graduating from all eight modules. Among these five – four are female, and one is male. Out of 19 participants – 16 are female, and 3 are male”, is noted in the statement.