Should Georgia Apply for EU Membership in 2024?
Tbilisi. According to the information of the Georgian Institute of Politics a plan to submit a formal application for EU membership by 2024 was announced recently by the ruling Georgian Dream party.
"At the invitation of the organization a selection of experts from France, Germany and Sweden have given their responses to the following three questions:
Considering current challenges in the EU, what could be the costs and benefits for Georgia’s European ambitions of an initiative to apply for EU membership in 2024?
If Georgia does decide to apply for EU membership, would it be wiser to do so alone or together with Ukraine and/or Moldova?
What strategy/tactics do you recommend to the government of Georgia (and other EaP countries) to best handle the EU’s scepticism towards the European aspirations of the EU associated countries?"