Tbilisi. Civil society organizations and civil movements demand from the Ministry of Education, Culture and Sports of the Autonomous Republic of Adjara to stop construction of a 19-storey hotel complex on Batumi Boulevard immediately.
“A permit for construction of a 19-storey (3 underground) hotel on Batumi Boulevard, which has the status of a garden-park cultural heritage monument, was issued to a company “Ambassador Batumi” on January 21 by the Adjara Cultural Heritage Protection Agency disregarding cultural heritage legislation and neglecting public interests towards the boulevard”.