Tbilisi. Social Justice Center (former EMC) has published a research document: Employment policy for ethnic minorities. The research has published within the framework of a project - “Strengthening ethnic minority integration and rights protection via research, education, advocacy, and confidence-building activities”.
“Current reality brings double damage to the employment of ethnic minorities because poor access to education, public services, including economic support programs, weak language competencies and radical omission of minority languages in the language policy - a discriminatory environment make it difficult for them to engage and participate in social and economic life.
The purpose of this document is to review relevant experiences of ethnic minority employment policies, which may become an interesting resource for the state in the process of considering special needs of ethnic minorities in the employment policy and pursuing additional supportive policies”.