Tbilisi. On April 9, 2021, information was spread about an assault on employees of Formula TV. In particular, according to the broadcaster, assaulters physically abused one of the employees of the TV channel and damaged another employee’s car. The victims link the attack to their activities in a critical media channel.
The Public Defender condemns all forms of violence against representatives of the media and emphasizes the vital role of a free and critical media environment in a democratic society, as well as its special role in protecting the rule of law and human rights in the country.