On March 30, this year the U.S. Department of State published 2020 Country Reports on Human Rights Practices. The reports are developed based on the information received from U.S. embassies and international missions and include the reviews of human rights practices in countries all over the world, among them Georgia.
2020 Country Report on Human Rights Practices in Georgia includes various topics, which constitute the main directions of IDFI’s work. Namely in the preamble of the report, it is highlighted that during 2020 some of the main areas of concern in Georgia were linked with the independence of the judiciary, political bias of prosecution and law enforcement, and the right to assembly and manifestation. Among the other topics, the report also refers to the problems in the direction of freedom of speech and expression and fighting against high-level corruption.