Tbilisi. On June 19, GYLA called on parties, involved in the mediation process, to sign a compromise proposal presented by the President of the European Council, however, the organization made it clear that the agreement should be implemented in accordance with the Constitution of Georgia and international standards.
The organization urges political parties to “prevent initiation of a bill that aims to extend the amnesty to crimes committed by law enforcers on June 20-21, 2019 (regardless of what the qualification of the investigation is). Otherwise, not only the issue of individual criminal responsibility of an offender is going to be endangered, but also public trust in and respect for the law enforcement system, as well as fulfillment of the state obligation to combat the sense of impunity that an offender may have due to his official position. As a result, among other benefits, the right to freedom of assembly or expression will also be significantly harmed”.