Tbilisi. On April 21, the Public Defender presented a special report – “Impact of closure of so-called checkpoints in 2019-2020 years on legal situation of population living in the occupied territories”.
“According to the opinion of the Ombudsman, formal regime, imposed by the de facto Government to regulate movement on the occupation line, as well as establishment of various barriers, such as unpredictable closures of so-called checkpoints, unlawful detentions, problems related to de facto documentation required for relocation and etc., restrict freedom of movement of residents of the occupied regions and create unjustified obstacles to them in terms of access to livelihoods. It is important to have the Government of Georgia use support, provided by the international community, and apply all possible mechanisms to protect rights of people living in the occupied territories. This includes negotiations with representatives of the occupation regime so as to convince them to let international missions access conflict regions”.