Pilot Project of the State Broadband Infrastructure Program in Ozurgeti
Ozurgeti. According the information of the Institute for Development of Freedom of Information, in 2018, Article 17 of the updated Constitution of Georgia received a new amendment, according to which "everyone has the right to access the Internet and use the Internet freely".
“As such, the amendment means that the state has a positive obligation to make the Internet widely available. IDFI actively advocated for this amendment to the Constitution of Georgia. Please find the overview of the implementation of the pilot project of the state program for broadband infrastructure development in Georgia”.