Access to public information in Georgia 2020
Tbilisi. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) publishes a report: Access to public information in Georgia 2020.
“The organization considers that in 2020, the most closed public institutions were the administration of the Government of Georgia and the entire system of the Ministry of Justice. Out of 6 258 requests sent to 285 public institutions in 2020, IDFI received replies on 5 000 applications (80%). The vast majority of public institutions (30%) left the request unanswered or refused to provide contracts signed with those employed in advisor, expert and consultant positions. In 2020, 19 public institutions released public information in full and complying with a deadline of 10 days. Among them were: State Inspector’s Service, Public Defender’s Office, National Statistics Office, and Department of Roads”, - is stated on the website of the organization.