Statement of the Public Defender in regard to the Ninotsminda Children’s Boarding School
Tbilisi. Due to high public interest, the office of the Public Defender of Georgia releases a statement in regard to the current situation at the Ninotsminda Children’s Boarding School.
“The office of the Ombudsman applied to the General Prosecutor’s Office of Georgia and the Ministry of Internal Affairs of Georgia requesting information about alleged criminal facts that took place at the Boarding School. According to information received, an investigation into four criminal cases on facts of alleged violence against minors has been launched in 2016-2021. There is currently an investigation ongoing into 3 cases of alleged violence (Article 126 of the Criminal Code) and one case of alleged rape (Article 137 of the Criminal Code). So far, the office of the Ombudsman does not have detailed information about facts of alleged violence, people and circumstances involved, as well as measures taken and ongoing. The office of the Public Defender has already applied to responsible agencies to clarify the issue”.