The case of activists detained in Gumati has been completed successfully
Imereti. The Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) was defending four activists of “guardians of the Rioni Valley” detained on May 27, 2021 in the village of Gumati.
“The Kutaisi City Court has completed hearings of cases of administrative violation of detainees. The court did not find facts of disobedience to the lawful demand of the police. Respectively, it terminated court proceedings in this part. As for the article of petty hooliganism, the court considered the misconduct as a violation of minor importance, released participants of the rally from liability and gave them just a verbal warning”.