To support young people living in the conflict zone
Gori. Representatives of the Gori office of the CSI, together with the head of the youth department of Gori City Hall, visited the youth space in the village of Kordi and presented materials prepared within the framework of the “This Country is Yours” campaign.
The Civil Society Institute (CSI) actively works to develop capacity of young people in the region and is ready to contribute to the process of building a youth ecosystem using available resources. The need of youth spaces in regions was identified while working on a youth strategy document and Gori Municipality, together with the Youth Agency, facilitated establishment of a model space in the village of Kordi.
At this stage, young people work on painting the center and, with the help of various organizations, equipping it. The Kordi youth space will soon be officially opened and young people, living in the conflict zone, will have the opportunity to enjoy the place that can be used for acquiring non-formal education as well as for a variety of activities.