Biblus lost a court dispute on the defamation case also in the Supreme Court
Tbilisi. According to information released by Social Justice Center, the Supreme Court of Georgia did not satisfy a complaint of Biblus in regard to defamation and left decisions of a lower court unchanged.
The court concluded that one part of information spread by employees represented correct facts, while the other part - their personal opinions, which is protected by the right to freedom of expression. Social Justice Center got involved as a defender of workers employed at Biblus immediately after 2017.
As it is known to public, in 2017, some of those employed at “Biblus Gallery” talked about labor exploitation, low remuneration, unregulated work schedule and unfair, unjustified system of fining. Following to these statements, the company discharged 2 employees. With the legal assistance of Social Justice Center, the court found dismissal of employees unlawful, however, the dispute is still ongoing in higher instances.