Tbilisi. Part of civil society organizations releases a statement: The High Council of Justice continues to take damaging steps for the judiciary.
“On June 17, there takes place a sitting of the High Council of Justice, where a decision on up to 100 vacancies of judges is going to be made. Out of them, 9 candidates for judges of the Supreme Court will be presented to the Parliament today. Taking HR related decisions of such importance at an accelerated pace without implementation of in-depth judicial reforms is extremely detrimental to interests of the judiciary. We consider that actions of the Council may raise the issue of legitimacy of judges, appointed under these conditions, in the future”, - is noted in the statement.