Tbilisi. The European Court of Human Rights has started substantive review of complaints filed by the Georgian Young Lawyers’ Association and EHRAC on behalf of journalists and demonstrators affected on June 20-21, 2019.
“In particular, the court addressed the Government of Georgia, as the respondent state, with relevant questions regarding cases of Bagashvili and others v. Georgia as well as Kurdovanidze and others v. Georgia. Besides asking questions about violation of rights, the European Court satisfied a request of lawyers of GYLA and ordered the Government of Georgia to submit materials of the criminal case carried out by the Prosecutor’s Office in connection with dispersal of the June 20-21, 2019 rally”, - is stated on the website of GYLA.