According to the information of the Fund "Abkhazintercont", EU Ambassador Mr. Carl Hartzell visited Racha-Lechkhumi and Lower Svaneti region.
During the visit, the EU Ambassador, Mr. Carl Hartzell hosted the Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Regional Hub - Employment Center in the Region – Fund “Abkhazintercont” (AIC).
Within the framework of the project - "Civil Society Initiative: Sustainable, Open and Accountable Civil Society Organizations for the Development of Georgia", by the Regional Hub was organized a meeting with representatives of civil society organizations and community unions operating in the region.
During the meeting it was discussed the challenges, opportunities and issues of cooperation of civil society organizations, CBO-s civil society with local self-governments, in projects and decision-making, and issues related to the involvement of the local population in these processes.