Tbilisi. Public Defender releases a statement on Investigation of Actions of Organizers of July 5-6 events.
“As of July 12, 2021, no criminal proceedings have been launched against any person by the Ministry of Internal Affairs or the Prosecutor General's Office of Georgia for organizing violent, hate crimes that took place on July 5 and 6 in Tbilisi.
We call on the Ministry of Internal Affairs and the Prosecutor's Office to identify the main persons responsible for the actions of the alleged violent groups as soon as possible, as a matter of priority, and to launch criminal proceedings against them, as well as to proactively inform the public about the progress of the investigation.
The Public Defender also calls on the Ministry of Internal Affairs to conduct an effective investigation into the death of TV Pirveli cameraman Alexandre Lashkarava, who was one of the victims of the July 5-6 violent attacks, and to establish a causal link between his bodily injuries and the fatal result”.