Statement in regard to vaccination of foreign nationals and restrictions against Indian students
Tbilisi. As the Institute for Tolerance and Diversity (TDI) informs, by the order of the Minister of Health, from July 22, there came into force a regulation, which allows foreigners, residing in Georgia, to benefit from the state immunization program and get vaccinated against COVID-19. However, the order envisages specific conditions and it applies only to a certain group of foreign beneficiaries. According to the regulation, vaccination will not be available for foreigners residing without documents, as well as for those who are legally present in Georgia but had to cross the Georgian border and re-enter during the last three months in order to ensure their legal stay in Georgia. Meanwhile, restrictions against Indian students still remain unchanged. They can enter Georgia only by charter flights. On the other hand, charter flights are either canceled or limited and students are unable to return to Georgia for their studies.
The organizations call on the Government of Georgia and the Interagency Coordination Council on Pandemic Issues to lift above-mentioned restrictions, which limit human rights, endanger their lives and increase the risk of spreading the virus.