Progress of the vaccination process in Georgia
Tbilisi. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) publishes an analysis of the progress of the vaccination process in Georgia.
“From March 15 to the present, only 36% of the 46,520 targeted medical workers, as stipulated by the National Vaccination Plan, are vaccinated.
According to August 4 data, only 4.8% of the total population was fully vaccinated, while 10.4% - with at least one dose. 13.5% of the population over the age of 18 were vaccinated with at least one dose, while 6.2% - completely.
58% of vaccinations and bookings are Tbilisi-based.
There is no information available on what kind of information campaign is carried out by the government to interest and inform the population about the vaccination process”.