IDFI’s Statement on the Changes in the Prosecutor General Appointment Rules
Tbilisi. IDFI has issued a statement regarding the change in the rules for electing the Prosecutor General.
‘On September 7, 2021, the Parliament of Georgia passed the constitutional amendments in the first reading, with 126 MPs voting in favor. Unfortunately, the issue of appointing a Prosecutor General by a qualified majority was dismissed from the draft constitutional law, which would reduce the risk of only one party appointing her/him in the future and would be a step forward in strengthening the Office's independence and neutrality. According to the current legislation, the Prosecutor General is elected by the majority of the total number of the Members of the Parliament upon nomination by the Prosecutorial Council’, - is mentioned in the statement.