Tbilisi. Social Justice Center, supported by the United States Agency for International Development (USAID) through the Rule of Law in Georgia (USAID / PROLoG) project, releases a study on Access to Justice in Georgia.
The study conducted by Social Justice Center in 2020-2021 years has revealed that access to justice in Georgia has many dimensions. The main problem is the fact that the state does not have a unified vision in regard to the improvement of access to justice and fails to pursue effective policies in this regard.