Tbilisi. Transparency International Georgia publishes an interim report of the study on “Misuse of administrative resources for the 2021 municipal elections in Georgia”. Observation performed by the organization for the municipal elections from June 1 to September 25, 2021 revealed that misuse of administrative resources for the elections is still a problem for Georgia.
“Ineffective investigation of alleged cases of intimidation applied against employees of budgetary organizations on political grounds, dismissal from work and harassment of candidates of opposition parties, as well as the politicization of public institutions and large-scale mobilization of employees of budgetary organizations for election campaign purposes by the ruling party, use of budgetary programs for parochial party interests and other flawed tendencies are main challenges to a fair election environment”.