Children and young people could feel the impact of COVID-19 on their mental health and well-being for many years to come, UNICEF warned in its flagship report today.
“According to the latest available estimates, more than 1 in 7 adolescents aged 10–19 is estimated to live with a diagnosed mental disorder globally. Almost 46,000 adolescents die from suicide each year, among the top five causes of death for their age group. Meanwhile, wide gaps persist between mental health needs and mental health funding. The report finds that about 2 per cent of government health budgets are allocated to mental health spending globally”.